Technika i przemysł

Ładowarki teleskopowe – 5 zastosowań tych uniwersalnych maszyn

Popularnie nazywane ładowarkami teleskopowymi, wózki jezdniowe podnośnikowe z mechanicznym napędem podnoszenia z wysięgnikiem to bardzo praktyczne i użyteczne maszyny, które znajdują szereg zastosowań w wielu, różnorodnych branżach. Ich zdolność do poruszania się po każdym rodzaju terenu, podnoszenia nawet bardzo ciężkich przedmiotów, a także możliwość instalacji różnego osprzętu na wysięgnikach, sprawiają, że są one niezastąpione m.in. w rolnictwie. Dziś poznasz 5 zastosowań, w których sprawdzają się ładowarki teleskopowe!

  1. Niezastąpione maszyny w budownictwie

Każdy, kto miał w swoim życiu okazję uczestniczyć w budowie lub poważnym remoncie domu, wie, jak trudne to jest zadanie i jak wiele pracy fizycznej wymaga. Sprawa staje się o wiele trudniejsza w momencie, kiedy budowa nie dotyczy małego domku parterowego, a np. kilkukondygnacyjnego bloku mieszkalnego, biurowca czy innych konstrukcji.

W takich wypadkach różnego rodzaju maszyny budowlane są niezastąpione i do nich właśnie zaliczyć można ładowarki teleskopowe. Maszyny te mają bardzo duże udźwigi – wiele modeli, np. marki Faresin (https://faresin.pl), doskonale radzi sobie z podnoszeniem ładunków o wadze 4-4,5 tony, jednak można znaleźć też ładowarki skonstruowane do ponoszenia 7, 10, a nawet 20 ton.

Dzięki temu można w łatwy, prosty i skuteczny sposób przenosić nawet bardzo duże i ciężkie konstrukcje czy materiały budowlane (np. paleta pełna kostki brukowej lub gresu) z miejsca na miejsce – nawet jeśli punkt docelowy znajduje się kilka pięter nad ziemią!

  1. Pomocnicy w pracach rolnych

Uprawa roślin i hodowla zwierząt to również często konieczność podnoszenia bardzo ciężkich przedmiotów – np. beli siana czy pasz. Również prace porządkowe wokół gospodarstwa nieraz wymagają maszyn i urządzeń, które mogą sprawnie i szybko coś podnieść lub przestawić. Dlatego wózki jezdniowe z podnośnikiem są tak chętnie wykorzystywane w gospodarstwach rolnych.

Dodatkowym ich atutem, który sprawia, że rolnicy chętnie korzystają z takich urządzeń, jest możliwość zainstalowania różnego osprzętu na wysięgniku (np. szufli, zamiatarek, a nawet specjalnych kolców do słomy). W ten sposób jedna maszyna może z powodzeniem być wykorzystana w wielu różnych pracach, a nawet – zastąpić inne, mniej wydajne urządzenia.

  1. Maszyny wykorzystywane w kopalniach i kamieniołomach

Nowoczesne kamieniołomy oraz duże kopalnie i wyrobiska to obecnie miejsca w dużej mierze zmechanizowane. Nie bez powodu – trudno bowiem zastąpić ich udźwig, szybkość i możliwości pracą ludzkich rąk, zwłaszcza ze względu na wagę i gabaryty wydobywanych surowców oraz tempo, w jakim obecnie jest to wykonywane.

Ładowarki teleskopowe są zatem jednymi z chętniej wykorzystywanych maszyn, które świetnie radzą sobie z pracą zarówno na powierzchni, jak i pod ziemią, nawet na nierównym terenie. Używa się ich zarówno do przenoszenia ładunków, wykopalisk, jak i… konserwacji innych, znacznie większych maszyn, których często nie brakuje w takich lokalizacjach.

ładowarki teleskopowe
Lift with platform work in warehouse hangar construction field.
  1. Kluczowe maszyny w przemyśle drzewnym

Chociaż przemysł ten kojarzy się głównie z jego, de facto, ostatnim etapem, czyli tartakami, wszystko zaczyna się na plantacjach i w lasach, gdzie pozyskiwane jest drewno – innymi słowy, ścinane są drzewa. Oczywiście jest możliwe pocięcie ogromnego pnia na mniejsze elementy i ich transport, jednak jest to o wiele bardziej czasochłonne i wymaga większych nakładów.

Ładowarki teleskopowe doskonale radzą sobie z przenoszeniem nawet kilku ogromnych pni czy bali na raz. Przy zamontowaniu odpowiedniego osprzętu, maszyny te mogą nawet ścinać drzewa czy podnosić na podnośniku pracowników.

  1. Wyposażenie techniczne lotnisk

Większości ludzi lotniska kojarzą się wyłącznie z bramą do ciepłych krajów i miejscem, w którym trzeba często spędzić wiele godzin w oczekiwaniu na podróż. Od strony technicznej jednak są to ogromne przedsiębiorstwa, w których dokonywane są również m.in. naprawy samolotów.

Wózki podnośnikowe są zatem niejednokrotnie wykorzystywane w takich miejscach np. do holowania samolotów czy podnoszenia na wymaganą wysokość pracowników – mechaników, którzy dokonują niezbędnych napraw oraz osób dbających o czyszczenie samolotów z zewnątrz. Ładowarki wykorzystuje się także do transportu ogromnych ładunków na pokład samolotów, czy prac związanych z utrzymaniem czystości pasów.

Hi, I’m admin